smartphone_tablet.png

Porady dotyczące iPhone, iPad, iOS

Opis problemu

Chcę szybko przywrócić przez przypadek zamkniętą stronę w Safari. Otwarcie ostatnio zamkniętej karty w Safari.

Rozwiązanie

img_2242.jpgSafari

Apple w wielu miejscach stosuje dodatkowe funkcje, które czasem mogą nam umknąć podczas codziennego korzystania. Jedną z nich jest przywracanie ostatnio zamkniętych kart w Safari.

Wystarczy w widoku otwartych kart przytrzymać palec na ikonce +, dodającej nową kartę.

Już po chwili pojawi się nam lista ostatnio zamkniętych kart, jak na obrazku poniżej.

Lista ta pokazuje wszystkie zamknięte karty w bieżącej sesji programu. Jeżeli wyłączymy safari (poprzez dwukrotne naciśnięcie okrągłego przycisku Home - Początek i przeciągnięcie okna safari do góry) niestety stracimy informacje o kartach zamkniętych podczas poprzedniego korzystania z Safari. Są one oczywiście dostępne w Historii.

Funkcja ta nie działa podczas uruchomionego trybu prywatnego przeglądania. Jest to spowodowane bezwzględną polityką Apple odnośnie prywatności danych. W trybie prywatnym nie są przechowywane żadne informacje odnośnie przeglądanych witryn.
img_2243.jpgOpis problemu

Chcę zmienić adres e-mail używany jako Apple Id. Nie mam już dostępu do konta email, do którego jest przypisany Apple Id.

Rozwiązanie

radar2.png

UWAGA niezwykle ważny jest pierwszy krok!

Wyloguj się ze wszystkich usług Apple oraz urządzeń. Wyloguj się ze sklepu Apple, iTunes (dotyczy systemu macOS Mojave bądź starszych. W przypadku systemu macOS Catalina jest to aplikacja Muzyka) , konta iCloud, App Store, Face Time, iMessage. Upewnij się, że funkcja Znajdź mój iPhone została wyłączona.

Jest to niezwykle ważny krok, bowiem pozostawienie starego Apple Id np. w usłudze iCloud powoduje problem z uwierzytelnianiem. Idąc dalej tym przykładem iPhone kiedyś poprosi Cię o hasło do konta Apple Id (poprzedni adres email) i tu powstaje paradoks, bowiem poprawne hasło nie będzie pasować.

Dzieje się tak, ponieważ zmieniając adres mailowy, usuwamy poprzedni z bazy Apple. Czyli iPhone prosi o hasło do nieistniejącego już konta i żadne hasło nie będzie pasować. Wszystko sugeruje, że opisany problem jest błędem, który za jakiś czas zostanie rozwiązany. Jeżeli jednak przez przypadek masz opisany problem, musisz skontaktować się z infolinią Apple.

appleid.jpg

Zmiana e-mail przypisanego do Apple Id

Zaloguj się na stronie Apple Id. Po zalogowaniu zobaczysz stronę z różnymi danymi, informacjami oraz ustawieniami odnośnie Twojego konta Apple Id. Wybierz opcję Edytuj, widoczną na obrazku powyżej, w pierwszej sekcji ustawień.

id.jpg

Wybierz opcję Edytuj adres email, a następnie wprowadź nowy adres. Na podany adres email zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Dopiero po podaniu go, adres zostanie zmieniony.

Identyfikator Apple Id zostanie następnie zmieniony i od tej pory możesz już go podawać do logowania się.Opis problemu

Jak przygotować iPhone, iPad do sprzedaży lub oddania znajomemu, jak skasować prywatne, osobiste dane.

Rozwiązanie

software_installer.png

Kopia zapasowa

Stworzenie kopii zapasowej telefonu pozwala szybko przywrócić dane do nowego modelu. Jest zalecane, by regularnie wykonywać kopię zapasową.

Możesz ją wykonać na dwa sposoby. Pierwszy, wykorzystujący pamięć komputera polega na podpięciu telefonu kablem usb, otworzenia iTunes (dotyczy systemu Windows oraz macOS Mojave bądź starszych. W przypadku systemu macOS Catalina uruchamiamy program Finder) i wybrania opcji archiwizuj.
Drugim sposobem jest utworzenie kopii zapasowej w chmurze iCloud, wykonasz ją wybierając opcję Archiwum, w ustawieniach iPhone, w kategorii iCloud.

radar2.png

Blokada Znajdź mój iPhone

Jest to funkcja zapobiegająca kradzieży, zabezpieczająca telefon przed używaniem go przez nowego użytkownika. Konieczne jest jej wyłączenie, by nowa osoba mogła w pełni korzystać z iPhone.

Wejdź w Ustawienia -> iCloud -> Znajdź mój iPhone i wyłącz ją, podając swoje hasło.
settings-erase-content-hero.jpgUsunięcie wszystkich danych z urządzenia

Przedstawiony sposób pozwala bezpiecznie usunąć wszelkie prywatne dane, kontakty, czy zdjęcia z iPhone, czy iPad. Usunięte dane są niemożliwe do odzyskania. Koniecznie sprawdź, czy na pewno wszystkie dane zostały zabezpieczone przed utratą!
Skoro wszystko już przygotowane, to zaczynamy: wejdź w ustawienia -> ogólne -> wyzeruj i wybierz pozycję Wymaż zawartość i ustawienia.

Po wybraniu opcji Wymaż wszystkie dane i ustawienia zostaną trwale usunięte. Zobaczysz na ekranie jabłuszko, a po ponownym uruchomieniu urządzenie będzie już gotowe do sprzedaży, czy przekazania innej osobie.

Opis uszkodzenia

iPhone / iPad został zalany wodą lub sokiem, wpadł do wody.

Rozwiązanie

iphone-1067988_640.jpgCzas ma znaczenie

Pierwsze kroki są dość oczywiste - wyciągnij urządzenie jak najszybciej z wody i je wytrzyj, wysusz. Czymkolwiek, byle szybko.Zapomnij o korzystaniu z telefonu

Złośliwość rzeczy martwych ma to do siebie, że zawsze utopimy telefon podczas niezwykle ważnej rozmowy. Od razu po przetarciu z wody wyłącz telefon! Nieczęsto rozmowa jest warta ceny telefonu, a dalsze korzystanie jest pewną drogą do nieodwracalnych uszkodzeń.

rice-1028635_640.jpg

Zabezpiecz przed uszkodzeniami, nie płać podwójnie!

iPhone zgasł i ma czarny ekran? Nie włączaj go! Nie podłączaj pod ładowarkę! Chęć sprawdzenia stanu telefonu może Cię sporo kosztować, jeżeli w środku znajduje się wilgoć i spowodujesz spięcie. Brak zabezpieczenia korozji zauważysz nawet rok po nieszczęśliwym wypadku, gdy nagle coś przestanie działać.

Spójrz prawdzie w oczy - zalany telefon to pewna wizyta w serwisie, ale to nic strasznego. Konserwacja i czyszczenie telefonu nie kosztuje majątku.

Jeżeli serwis jest już zamknięty - wrzuć telefon do woreczka z ryżem i wyślij go lub skocz do serwisu jak najszybciej.Opis problemu

Wprowadzenie iPhone / iPad w tryb awaryjny, tryb DFU. Urządzenie wymaga odtworzenia, wystąpił błąd podczas aktualizacji.

Rozwiązanie

itunes.jpgiTunes

Pierwszym krokiem do wprowadzenia iPhone, czy iPada w tryb DFU jest uruchomienie komputera, a następnie otwarcie aktualnej wersji programu iTunes (dotyczy systemu Windows oraz macOS Mojave bądź starszych. W przypadku systemu macOS Catalina uruchamiamy program Finder) .

dock_p1.jpgKomputer

Podłącz urządzenie kablem do komputera.

poweroff.jpgWyłącz urządzenie

Wystarczy przytrzymać dłużej przycisk wyłączania telefonu, a następnie przesunąć palcem w prawo po napisie wyłącz. Jeżeli telefon ma czarny ekran, nie uruchamia się przejdź do następnego kroku.

iphone6_hands_reset-2.jpgWejście w tryb DFU

W przypadku starszych modeli iPhone (iPhone 4 do iPhone 6s) naciśnij i przytrzymaj jednocześnie dwa przyciski: przycisk wybudzania / usypania Power oraz okrągły przycisk Home na dole ekranu. Po dokładnie 10 sekundach puść przycisk Power, ale ciągle trzymaj wciśnięty przycisk Home, aż komputer wykryje telefon w trybie awaryjnym. Ekran urządzenia pozostanie czarny.

W przypadku iPhone'a 7 lub iPhone'a 7 Plus naciśnij i przytrzymaj jednocześnie dwa przyciski: przycisk wybudzania / usypania Power oraz przycisk ściszania. Po dokładnie 10 sekundach puść przycisk Power, ale ciągle trzymaj wciśnięty przycisk ściszania, aż komputer wykryje telefon w trybie awaryjnym. Ekran urządzenia pozostanie czarny.

W przypadku iPhone'a 8, 8 Plus, X, Xs, Xs Max, 11, 11 Pro i 11 Pro Max wciśnij przycisk Power i przytrzymaj go przez trzy sekundy. Następnie nie puszczając wspomnianego wyżej przycisku, przytrzymaj przycisk służący do obniżania głośności przez 10 sekund. Puść przycisk Power, przy jednoczesnym dalszym trzymaniu przycisku głośności przez kolejne pięć sekund aż komputer wykryje telefon w trybie awaryjnym. Ekran urządzenia pozostanie czarny.
Opis problemu

iPhone od razu rozłącza połączenie po wybraniu numeru, po kliknięciu zielonej słuchawki. Słychać trzy krótkie sygnały, zostaje wyświetlony komunikat: Rozmowa zakończona, Połączenie nieudane. Można odbierać połączenia przychodzące.

Rozwiązanie

Problem z nawiązaniem połączenia wychodzącego jest spowodowany włączeniem usługi operatora dotyczącej ukrywania numeru. Rozwiązanie jest zaskakująco proste: wystarczy wybrać na klawiaturze numerycznej: *#31# i kliknąć zieloną słuchawkę (zadzwoń). Jeżeli problem dalej występuje skontaktuj się z operatorem.

img_2004.jpgOpis problemu

iPhone / iPad rozładował się, nie reaguje po podpięciu pod ładowarkę, ma czarny ekran, nie można go uruchomić.

Rozwiązanie

Uwaga na początek - jeżeli Twoje urządzenie rozładowało się i długo leżało rozładowane to często potrzebuje przynajmniej kilkudziesięciu minut, by się naładować i uruchomić. Jeżeli jednak już dłuższy czas ładujesz iPhone, a ekran pozostaje czarny - wykonaj ponowne uruchomienie urządzenia podpiętego pod ładowarkę.

iphone6_hands_reset-2.jpgJak wykonać reset iPhona / iPada

Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk Power, służący do blokowania ekranu (na górze lub po prawej) oraz przycisk Home (okrągły, zawsze pod ekranem).Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.

W przypadku iPhone'a 7 lub iPhone'a 7 Plus naciśnij i przytrzymaj jednocześnie dwa przyciski: przycisk wybudzania / usypania Power oraz przycisk ściszania. Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.

W przypadku iPhone'a 8 lub iPhone'a 8 Plus naciśnij i zwolnij kolejno przycisk głośniej oraz ciszej po lewej stronie telefonu, następnie trzymaj przycisk wybudzania / usypiania Power. Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.


To wydaje się błache, ale sprawdź stan kabla lightning do ładowania, czy nie występują przerwy, otarcia, ewentualnie podepnij inny kabel, ładowarkę.

iphone6-lighning-port-callout.jpgSprawdź gniazdo do ładowania w iPhone

Bardzo często od noszenia iPhone w kieszeni gniazdo ładowania zabrudza się. Usuń kłaczki i inne zanieczyszczenia delikatnie wykałaczką.

Jeżeli powyższe czynności nie pomogły odwiedź autoryzowany serwis napraw Apple lub prześlij sprzęt do iZone (zarówno na gwarancji, jak i pogwarancyjnie). Więcej informacji w zakładce Serwis.

Opis problemu

iPhone / iPad ma czarny ekran, nie można go uruchomić, nie reaguje po podpięciu pod ładowarkę, zawiesił się. W niektórych przypadkach telefon jest uruchomiony, wibruje, słychać dzwonek, ale ma czarny ekran, na którym nic nie widać.

Rozwiązanie

Martwy iPhone wzbudza przerażenie, ale spokojnie - jest duża szansa, że bardzo szybko rozwiążesz problem! Najszybciej możesz sprawdzić, czy telefon nie uległ zawieszeniu - w przypadku iPhone nie zdarza się to często, więc wzbudza spore emocje. Wystarczy ponownie uruchomić urządzenie.

iphone6_hands_reset-2.jpgJak wykonać reset iPhona / iPada

Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk Power, służący do blokowania ekranu (na górze lub po prawej) oraz przycisk Home (okrągły, zawsze pod ekranem).Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.

W przypadku iPhone'a 7 lub iPhone'a 7 Plus naciśnij i przytrzymaj jednocześnie dwa przyciski: przycisk wybudzania / usypania Power oraz przycisk ściszania. Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.

W przypadku iPhone'a 8 lub iPhone'a 8 Plus naciśnij i zwolnij kolejno przycisk głośniej oraz ciszej po lewej stronie telefonu, następnie trzymaj przycisk wybudzania / usypiania Power. Trzymaj wciśnięte przyciski, aż zobaczysz logo Apple, co najmniej 10 sekund.


Ciągle czarny ekran i brak reakcji? Podłącz urządzenie pod ładowarkę i spróbuj wykonać reset. Urządzenie może się uruchomić dopiero po kilkudziesięciu minutach, jeżeli było przez dłuższy czas rozładowane.
Warto również sprawdzić stan kabla lightning do ładowania, czy nie występują przerwy, otarcia, ewentualnie przetestować inny kabel, ładowarkę.

iphone6-lighning-port-callout.jpgSprawdź gniazdo do ładowania w iPhone

Bardzo często od noszenia iPhone w kieszeni zbierają się w nim kłaczki lub inne zanieczyszczenia, uniemożliwiające poprawne ładowanie. Możesz je delikatnie usunąć wykałaczką.

Jeżeli powyższe czynności nie pomogły odwiedź autoryzowany serwis napraw Apple lub prześlij sprzęt do iZone (zarówno na gwarancji, jak i pogwarancyjnie).

imac.png

Porady dotyczące iMac, Mac mini, MacBook, OS X

Opis problemu

Brak polecenia Zapisz jako, idź do biblioteki. Ukryte polecenia poprzez użycie klawiszy Alt oraz Ctrl w systemie macOS.

Rozwiązanie


Alt


Ctrl

Opis porady

Najpopularniejsze, przydatne skróty klawiszowe w systemie Mac Os X.

Znaczenie symboli na klawiaturze


Command

Klawisz Command przypomina w użyciu windowsowy klawisz Control, większość poleceń jest nim wydawanych.


Alt

Klawisz Opcji pozwala na zobaczenie dodatkowych możliwości wyboru. Kliknij na głośnik z wciśniętym klawiszem alt, a zobaczysz dodatkowe opcje.


Ctrl

Klawisz Control jest wymagany w niektórych bardziej złożonych skrótach klawiszowych.


Shift

Klawisz Shift na codzień pozwala pisać drukowanymi literami, ale również jest wymagany przy złożonych poleceniach.

Najpopularniejsze skróty

cmd ⌘ + Spacja

Pokazuje lub ukrywa pole wyszukiwania funkcji SpotlightSpacja

Pokazuje szybki podgląd zaznaczonego elementu, np zdjęciactrl ⌃ + cmd ⌘ + spacja

Umożliwia wstawienie emojicmd ⌘ + C

Kopiuje zaznaczony element do schowkacmd ⌘ + V

Wkleja zawartość schowka⌥ Alt + Shift ⇧ +
+ cmd ⌘ + V

Wklej i dostosuj styl ( np. skopiowany duży, pogrubiony tekst wklej i od razu dostosuj do już pisanego stylu)cmd ⌘ + Z

Cofa ostatnio wykonaną czynnośćcmd ⌘ + A

Zaznacza wszystkie elementyfn + ⌫ delete

Usuwa tekst po prawejcmd ⌘ + ctrl ⌃ +
+ Shift ⇧ + 3

Kopiuje zrzut ekranu do schowka, zapisać go możemy w programie Podgląd - plik nowy ze schowka.cmd ⌘ + ctrl ⌃ +
+ Shift ⇧ + 4

Kopiuje fragment ekranu do schowka, pojawia się celownik, którym zaznaczamy pożądaną treśćOpis problemu

MacBook nie uruchamia się prawidłowo. Pojawia się znak zapytania na ekranie. MacBook nie wykrywa dysku. Uruchomienie trybu przywracania, recovery.

Rozwiązanie

osx_recovery_command.jpg

Twój Mac na szczęście jest przygotowany na opisane problemy!
Specjalnie przygotowany tryb przywracania, tzw Recovery Mode służy do sprawdzenia stanu dysku, przywrócenia kopii zapasowej lub zainstalowania na nowo systemu operacyjnego. Wywołasz go niezwykle prosto - wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisze Command - Cmd oraz klawisz R podczas uruchamiania komputera. Już po kilku minutach zobaczysz ekran powitalny oraz opcje przywracania systemu do wyboru. Jeżeli występuje problem z dyskiem, czy też wymieniłeś go - konieczne będzie połączenie z internetem. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach pojawi się ekran pomocy.

Możesz wykonać takie operacje jak:

Przywrócenie kopii zapasowej Time Machine. Sprawdzenie, naprawianie i formatowanie podłączonych dysków za pomocą Narzędzia dyskowego. Sprawdzanie połączenia z internetem, połączenie się z pomocą online. Instalowanie lub ponowne instalowanie systemu OS X.