Aktualności

15 lutego , 2023

iPhone 14 Pro vs 13 Pro - porównanie

Porównanie iPhone 13 Pro vs iPhone 14 Pro

Wygląd telefonów

Na pierwszy rzut oka telefony iPhone 13 Pro i 14 pro wyglądają bardzo podobnie. W obu telefonach użyto tych samych materiałów do wykonania obudowy: brzegi wykonano z błyszczącej chirurgicznej stali nierdzewnej a tył z z teksturowanego matowego szkła. Ekrany pokryte są warstwą Ceramic Shield, która zapobiega zarysowaniom i uszkodzeniom. Przyciski w modelu iPhone 14 Pro zostały jednak nieco przesunięte a miejsce na tylne aparaty zajmuje więcej miejsca ze względu na większe obiektywy.
iPhone 14 Pro jest wyższy o 0,8mm, grubszy o 0,2mm i cięższy o 3g. Jak widać różnice w wyglądzie są tak niewielkie, że ciężko je zauważyć gołym okiem. W dalszym porównaniu opiszemy dokładne zmiany.

Pojemność pamięci i kolory

Jak zwykle w przypadku wersji Pro Apple zastosowało spójne i eleganckie wersje kolorystyczne. W przypadku iPhone 13 Pro Apple oferowało 5 kolorów do wyboru: złoty, srebrny, mocny grafit, górski błękit oraz alpejską zieleń. Wybierając iPhone’a 14 Pro w ofercie dostępne są 4 wersje kolorystyczne: złoto, srebro, gwiezdna czerń oraz nowość: głęboka purpura

Pojemności iPhonów pozostały bez zmian i obecnie można wybierać spośród pamięci: 128GB. 256GB, 512GB i 1TB

Ekran

Wyświetlacze obu iPhone’ów są tej samej wielkości i mają  6,1”. Oba charakteryzują się także taką samą częstotliwością odświeżania do 120 Hz oraz technologią True Tone. Ekran iPhone’a 14 pro charakteryzuje się  jednak lepszą jasnością szczytową i może osiągnąć do 1600 nitów (HDR) w porównaniu do oferowanych 1200 nitów w iPhonie 13 Pro.

Zmianie uległa także konstrukcja wyświetlacza iPhone’a 14 Pro. Zastosowano w nim bowiem nowość jaką jest Dynamic Island - wyspa znajdująca się w górnej części ekranu, która zastąpiła Notch znany z poprzednich modeli iPhonów.  Dynamic Island to zupełnie nowy sposób interakcji z iPhone - może wyświetlać powiadomienia, ostrzegać o niskim poziomie naładowania baterii, wyświetlać odtwarzany utwór, pokazywać minutnik, połączenie AirDrop czy wskazówki map. Funkcjonalność będzie się zapewne rozszerzać w wiarę pojawiania się nowych wersji  oprogramowania iOS. Drugą bardzo ważną zmianą w ekranie iPhone’a 14 pro jest wprowadzenie funkcji Always On Display, czyli niegasnącego wyświetlacza. Po zablokowaniu ekranu wyświetlacz przyciemnia się i uruchamia ekran blokady, który użytkownik może spersonalizować dodając własną tapetę lub zdjęcie oraz przydatne informacje w formie widgetów. Dodajmy, ze Apple zadbało o to żeby funkcja Always on Display pobierała minimalną ilość energii i nie miała wpływu na zużycie baterii iPhone’a. 

Procesor i wydajność

iPhone 14 Pro otrzymał nowy procesor A16 Bionic z 6-rdzeniowe CPU i 5-rdzeniowe GPU, co przekłada się na szybsze działanie i lepszą wydajność oraz lepsze zarządzanie baterią. 

Aparaty tylne

Kolejne zmiany, do których użytkownicy iPhonów przywiązują ogromną wagę dotyczą aparatów. I tym razem doczekaliśmy się znaczących różnic. Dla tych którzy zajmują się fotografią lub filmowaniem to nie lada gratka! iPhone 14 Pro otrzymał zupełnie przeprojektowane aparaty, które wprowadzają nową jakość zdjęć i video. 

Zarówno iPhone 13 Pro jak i14 pro posiadają 3 aparaty.

Zacznijmy od obiektywu głównego iPhone’a 14 Pro, który ma rozdzielczość 48 megapikseli w porównaniu do 12 megapikseli dostępnych w iPhone 13 Pro. Dodatkowo iPhone 14 Pro ma o 65% wiekszą matrycę wykonaną w technologii czteropikselowej, co oznacza, że łączy cztery piksele w jeden duży poczwórny piksel, który zbiera 4x więcej światła, pozwalając na wykonywanie rewelacyjnych zdjęć nawet w słabym oświetleniu.  

Teleobiektyw - w obu telefonach rozdzielczość wynosi 12 megapikseli ale w iPhone 14 pro obiektyw został ulepszony i oferuje nawet 2-krotnie lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu.

  

Aparat ultraszerokokątny w obu telefonach ma 12 megapikseli ale matryca w modelu 14 Pro jest większa, co przekłada się na na przepuszczenie większej ilości światła a co za tym idzie uchwycenia większej ilości szczegółów. Według producenta obiektyw szerokokątny w iPhone 14 Pro potrafi uzyskać nawet 3x lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu. 

Inne funkcje

  • Face ID - oba modele posiadają funkcję FACE ID, która umożliwia odblokowywanie telefonu za pomocą technologii rozpoznawania twarzy
  • Funkcja wykrywanie wypadków - to nowa opcja dostępna dla modelu 14 - w momencie wykrycia wypadku telefon poinformuje słuszny alarmowe oraz osoby zapisane w kontaktach alarmowych
  • Oba modele oferują wodoodporność klasy IP68 zgodnie z normą IEC 60529 (maksymalna głębokość 6 m do 30 minut)

Bateria i ładowanie 

  • Oba modele umożliwiają ładowanie bezprzewodowe 15W w przypadku korzystania z ładowarek Magsafe
  • Oba modele mają możliwość szybkiego ładowania do 50% w 30 minut pod warunkiem użycia odpowiedniej ładowarki np. 20W oryginalnej ładowarki Apple (w zestawie z telefonem znajduje się tylko kabel Ligtning - USB-C, ładowarkę należy dokupić oddzielnie)
  • Bateria w iPhone 14 Pro działa około 1h dłużej niż bateria iPhone 13 Pro